چگونه پولدار شویم : ۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق هرگز انجام نمی‌دهند

اشتباه مالی,اشتباهات مالی,افراد موفق,امنیت مالی,ثروت,ثروتمند,سرمایه گذار,سرمایه گذاری,عادت های افراد موفق,موفقیت,موفقیت مالی,ویژگی های مشترک افراد موفق,پول,پولدار,چگونه ثروتمند شویم,چگونه پولدار شویم,کسب درآمد,


چگونه پولدار شویم : ۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق هرگز انجام نمی‌دهند


 

مدیریت مؤثر پول و ثروت یکی از مهارت‌های کلیدی برای موفقیت در زندگی و رسیدن به امنیت مالی است. اکثر افراد موفق در جوانی و آغاز زندگی حرفه‌ای خود تصمیم می‌گیرند که رابطه‌ای مؤثر و با معنا با پول و ثروت برقرار کنند و همیشه بر امور مالی خود کنترل کامل و آگاهانه داشته باشند. مثل جوانب دیگر زندگی، باید خودمان را در مورد خطرها و چالش‌های موجود در جنبه‌ی مالی زندگی‌مان آموزش دهیم و از روندهای مالی جهان آگاه باشیم. اگر وقت بگذاریم و بر چند اصل کلیدی در حوزه‌ی مالی مسلط شویم مطمئناً در سال‌های آینده نتیجه‌ی این تلاش و تیزبینی خود را خواهیم دید و از ثمرات و پاداش‌های مثبت آن بهره‌مند خواهیم شد.

اگر سؤالاتی نظیر چگونه پولدار شویم؟ چگونه ثروتمند شویم؟ و پرسش‌هایی از این دست ذهن شما را به خود مشغول کرده است حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید زیرا در این مقاله به ۱۰ اشتباه مالی رایج پرداخته‌ام که افراد موفق هرگز آن‌ها را انجام نمی‌دهند :

۱-افراد موفق اهل افراط‌گرایی نیستند : آن‌ها همیشه کمتر از درآمد خود خرج می‌کنند

یکی از مهارت‌های ضروری مدیریت مالی این است که همیشه کمتر از درآمد خود خرج کنید و با مبلغی کمتر از درآمد ماهیانه خود زندگی کنید. برخی از ثروتمندترین افراد جهان این اصل را با جان و دل درک کرده‌اند و زندگی خود را بر مبنای آن تنظیم کرده‌اند. به عنوان مثال، سر جان تمپلتون، سرمایه‌گذار افسانه‌ای که سرانجام میلیاردر شد، همیشه ۵۰ درصد از درآمد خود را پس‌انداز می‌کرد حتی اگر این کار به قیمت محدود کردن نیازهایش تمام می‌شد. اگر این مقدار پس‌انداز ماهیانه بیش از حد توان تحمل شماست، نگران نباشید! شما می‌توانید با پس‌انداز ۱۰ تا ۱۵ درصد درآمد ماهیانه‌ی خود نیز به موفقیت مالی چشم‌گیری برسید.

نکته : فقط با گذشت زمان می‌توانید یاد بگیرید که چطور با مبلغی کمتر از درآمد ماهیانه خود زندگی کنید. برای شروع با مطالعه مقالات، مجلات و کتاب‌هایی که در مورد امور مالی و ثروت هستند سعی کنید راه‌های جدیدی برای پس‌انداز مقدار بیشتری از درآمد ماهیانه خود پیدا کنید.

۲-افراد موفق بر روی قیمت‌های تمرکز نمی‌کنند : آن‌ها اهمیت ارزش محصولات را درک کرده‌اند

پول یا هزینه‌ای که برای یک سرمایه‌گذاری، یک وعده‌ی غذایی یا لباس‌های خود پرداخت می‌کنید فقط بخشی از داستان است. افراد موفق علاوه بر هزینه‌ی یک کالا به ارزش آن نیز توجه می‌کنند. برای سرمایه‌گذاری، افراد موفق به پتانسیل رشد سرمایه‌گذاری خود در آینده توجه می‌کنند. برای خرید لوازم شخصی، آن‌ها به دنبال محصولات و کالاهای با کیفیتی هستند که عمر طولانی‌تری داشته باشند. به عنوان مثال، یک جفت کفش خوش‌ساخت و با کیفیت در بازار ایران شاید قیمتی در حدود ۴۰۰ هزار تومان و بالاتر داشته باشد اما همین کفش‌ها در صورت مراقبت صحیح عمری بیش از دو یا سه سال خواهند داشت. به گفته‌ی قدیمی‌ها : «هیچ ارزونی بی علت نیست و هیچ گرونی بی حکمت». اگر بخواهم این مورد را در چند کلمه خلاصه کنم می‌شود اصلی که خودم همیشه در خرید رعایت می‌کنم : «گرون بخر، یک بار بخر».

نکته : محصولاتی را بخرید که کیفیت فوق‌العاده‌ای داشته باشند و از عمر طولانی‌تری برخوردار باشند.

۳-افراد موفق هیچ‌گاه پولشان را با پرداخت کارمزدها و سودهای بی‌دلیل از دست نمی‌دهند : آن‌ها می‌دانند که چطور باید امور بانکی خود را به روشی صحیح مدیریت کنند

سازمان‌دهی و پیاده‌سازی تعادلی منطقی در کارت‌های اعتباری کاری ست فوق‌العاده هزینه بر و گران‌قیمت و متأسفانه بسیار رایج. بر اساس گفته‌های سی ان ان، هر خانواده‌ی متوسط آمریکایی چیزی در حدود ۱۵ هزار دلار بدهی کارت اعتباری دارد. افراد موفق نیم نگاهی هم به هزینه‌ها و کارمزدهای امور بانکی خود دارند – اینکه چه مقدار هزینه برای استفاده از دستگاه‌های خودپرداز و دیگر عملیات انتقال وجه پرداخت می‌کنند. اگر با عملکرد سیستم بانکی آشنا باشیم به راحتی می‌توانیم مقدار زیادی از این هزینه‌ها و کارمزدها را کاهش دهیم.

یکی از دلایل این مطلب که وارن بافت سرمایه‌گذاران بازار سهام را به داشتن دیدن بلندمدت در سرمایه‌گذاری تشویق می‌کند همین اجتناب از پرداخت مکرر کارمزدها و مالیات‌های مربوط به خرید و فروش سهام است.

۴-افراد موفق همیشه بعد از تغییرات بزرگ در زندگی امور مالی خود را مجدداً ارزیابی و تنظیم می‌کنند

آیا به تازگی ازدواج کرده‌اید؟ آیا همسر خود را در جریان ریزترین نکات و جزئیات امور مالی خود گذاشته‌اید؟ این‌ها نکات با اهمیتی هستند که افراد موفق به منظور مدیریت مؤثر امور مالی خود همیشه در نظر می‌گیرند و آن‌ها را رعایت می‌کنند. با اینکه می‌توانید حجم زیادی از امور مالی خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که به صورت خودکار انجام شوند باز هم باید آمادگی این را داشته باشید که در صورت ایجاد تغییرات بزرگ و چشم‌گیر در خانواده و شرایط زندگی‌تان امور مالی‌تان را از نو تنظیم و سازمان‌دهی کنید. یکی از راه‌های عالی برای پیشی گرفتن از تغییرات اجتناب‌ناپذیر زندگی این است که حداقل یک بار در سال با خودتان تنها بنشینید (یا با یک متخصص امور مالی) و زندگی خود را بازبینی کنید و امور مالی خود را از نو برنامه‌ریزی کنید.

نکته : باید همیشه امور مالی‌تان را با دقت تمام زیر نظر داشته باشید و برای بلندمدت برنامه‌ریزی کنید.

۵-افراد موفق هیچ‌گاه به یک درآمد راکد راضی نمی‌شوند : آن‌ها همیشه به دنبال راه‌هایی برای ایجاد جریان‌های درآمدی جدید و افزایش درآمد خود هستند

اکثر مردم هیچ‌گاه به دنبال پول بیشتر نیستند و اگر هم باشند به دنبال یک افزایش ۱ تا ۳ درصدی در درآمد ماهیانه خود هستند. متأسفانه، این نرخ رشد درآمد محدود بدین معناست که از لحاظ اقتصادی در حال درجا زدن هستید و تورم به مرور زمان قدرت خرید شما را نابود خواهد کرد. در عوض، افراد موفق به دنبال راه‌هایی برای کسب درآمد بیشتر هستند. از جمله فرصت‌هایی که افزایش درآمد می‌تواند در اختیار شما بگذارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در اختیار داشتن گزینه‌های بیشتر برای لذت بردن از زندگی شخصی
  • کسب ظرفیت بیشتر برای بخشش و اهدای پول به نیازمندان و افراد مستمند
  • احساس امنیت مالی بیشتر

 

افراد موفق هر روز برای افزایش درآمد خود تلاش می‌کنند. به عنوان مثال، برای افزایش یا تقویت مهارت‌های کلیدی خود در یک دوره یا سمینار آموزشی شرکت می‌کنند یا با خلق ایده‌ها و راهکارهای جدید به افزایش بهره‌وری شرکت خود کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌دانند که چطور از رئیس یا کارفرمای خود درخواست کنند که حقوقشان را افزایش دهند.

نکته : به خودتان لطفی کنید و در مورد شغل‌های پردرآمد تحقیق کنید. همیشه به دنبال راه‌هایی برای افزایش جریان‌های چندگانه‌ی درآمدی خود باشید.

۶- انسان‌های موفق هرگز صورت‌های مالی را نادیده نمی‌گیرند

برای رسیدن به موفقیت مالی باید برخی از عادت‌های کند و ثابت را در خود نهادینه کنیم. از جمله این عادت‌ها می‌توان به عادت بازبینی و نظارت پیوسته بر صورت‌های مالی اشاره کرد. افراد موفق هر ماه وقت مشخصی – ۳۰ تا ۶۰ دقیقه – برای بررسی تمام حساب‌های مالی خود از جمله سبدهای سرمایه‌گذاری، حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری و غیره اختصاص می‌دهند. وقتی آن‌ها یک خطا یا نقص را تشخیص می‌دهند فوراً در جهت رفع آن اقدام می‌کنند.

نکته : هر ماه بر روی تقویم خود روز و زمان مشخصی را برای بازبینی و بررسی حساب‌های مالی خود اختصاص دهید.

۷-انسان‌های موفق هرگز در امور مالی خود ریسک‌های احمقانه و حساب نشده انجام نمی‌دهند

یکی از گفته‌های زیبای وارن بافت این جمله است : «اولین قانون این است که هرگز پول خود را از دست ندهید.» همه‌ی سرمایه‌گذاران در زندگی خود کمی ریسک می‌کنند (و بنابراین دارای پتانسیل بالقوه‌ی از دست دادن پول هستند). وارن بافت می‌گوید افراد موفق از دو ابزار قدرتمند برای جلوگیری و پرهیز از ضرر و زیان استفاده می‌کنند. آن‌ها اهمیت و ارزش بیمه را برای کنترل خطر و از دست دادن دارایی (به عنوان مثال خانه، خودرو و بیمه عمر) درک کرده‌اند و از اهمیت بالای تخصیص دارایی به خوبی آگاه هستند.

 در بیانی ساده، تخصیص دارایی به معنای تقسیم منابع مالی بین گروه‌های مختلف دارایی، مانند سهام، اوراق مشارکت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، املاک و مستغلات، سپرده‌گذاری و دیگر مکان‌های سرمایه‌گذاری است. به این صورت ممکن است در پایان سال، املاک و مستغلات افزایش قیمت داشته باشند، در حالی که سهام بورسی با کاهش مواجه باشند، در نتیجه سود حاصل از املاک، زیان سهام را جبران خواهد کرد. همچنین، هر کدام از گروه‌های سرمایه‌گذاری نیز بهتر است به تنهایی، به زیرشاخه‌های متنوعی تقسیم شود. به‌طور نمونه، اگر بخشی از سرمایه خود، مثلاً ۴۰ درصد را به سهام بورسی اختصاص داده‌اید، توصیه می‌شود این «تخصیص دارایی» را جهت خرید سهام گوناگون به کار گیرید.

نکته : اگر دارایی که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید و یا فرصت سرمایه‌گذاری که با آن روبرو شدید خیلی خوب به نظر می‌رسد (و یا اگر نحوه‌ی عملکرد آن را نمی‌توانید درک کنید) صبر کنید و شروع به طرح سؤالات متعدد در مورد آن کنید و سعی کنید برای پرسش‌های خود جواب‌های منطقی و معقولی پیدا کنید.

۸-وقتی صحبت از پول و ثروت می‌شود افراد موفق هرگز سعی نمی‌کنند این طور وانمود کنند که همه‌ی نکات و مطالب کلیدی را درک می‌کنند

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم مکانی چند وجهی و بسیار پیچیده است – انسان‌های موفق از این حقیقت آگاه هستند و عمیقاً آن را درک کرده‌اند. وقتی پای پول و ثروت در میان است، اطلاعات و داده‌های بسیار زیادی در جهان بیرون پیرامون این موضوع وجود دارد. درست به همین دلیل است که افراد موفقی مانند وارن بافت به خوبی از نقاط ضعف خود آگاه هستند و بر نقاط قوت و توانایی‌ها و استعدادهای کلیدی خود تمرکز می‌کنند.

نکته : دانش خود در حوزه‌های پول، ثروت و سرمایه‌گذاری را بازبینی و بررسی کنید. اگر تازه کار هستید و به تازگی تصمیم گرفته‌اید مسیر رسیدن به استقلال مالی خود را طی کنید بهتر است در ابتدا یک یا دو کتاب کلاسیک در حوزه‌ی مالی را مطالعه کنید. اکیداً توصیه می‌کنم تمام کتاب‌های رابرت کیوساکی از جمله کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» را مطالعه کنید و مقاله‌ی « بررسی رابطه‌ی ثروت و ژن : آیا واقعاً افراد پولدار «ژن ثروتمندی» دارند؟ » را که قبلا در وب‌سایت منتشر شده را نیز از دست ندهید. مطالعه‌ی مقالات بخش ثروت وب‌سایت «برای فردا» نیز مطمئناً برای شما مفید و مؤثر خواهد بود.

۹-انسان‌های موفق هیچ‌گاه مسئولیت امور مالی خود را به کارشناسان واگذار نمی‌کنند

افراد موفق همیشه به دنبال مشاوره کارشناسان زبده و کار بلد هستند، اما با این حال هرگز مسئولیت امور مالی خود را تسلیم تخصص این کارشناسان و مشاوران مالی نمی‌کنند. به عنوان مثال، این که بخواهید برای برنامه‌ریزی مالی صحیح به دنبال مشاوره گرفتن از یک حسابدار رسمی و یا یک حسابدار مالیاتی باشید خیلی منطقی و قابل قبول است. به هر حال افراد موفق همیشه پرسش‌گر هستند و با طرح سؤالات مختلف سعی می‌کنند مهارت و دانش مشاور مالی خود را ارزیابی کنند.

نکته : وقتی به دنبال گرفتن مشاوره از افراد متخصص مثل وکلا و حسابداران هستید، سعی کنید سؤال بپرسید و از مشاوران مالی خود بخواهید که دلایل پیشنهادهایی را که به شما ارائه می‌دهند را برای شما توضیح دهند. در غیر این صورت، هیچ‌گاه نمی‌توانید این نصایح و پیشنهادها را به درستی عملی کنید و از نتایج مثبت آن‌ها بهره‌مند شوید.

۱۰-افراد موفق هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهند که میل و اشتیاق آن‌ها به پول و ثروت بر اهمیت حفظ ارزش‌های شخصی و کلیدی‌شان غلبه کند

پیگیری مداوم رسیدن به امنیت مالی و کسب ثروت یکی از اهداف با ارزش و ضروری زندگی هر فرد است. منابع مالی موجود در بازار مثل کتاب‌ها و سمینارها نیز دلایل متعددی برای اثبات با ارزش بودن این هدف به مخاطبان خود ارائه می‌دهند. رسیدن به امنیت مالی و ثروت به معنای بهره‌مندی هر چه بیشتر از فناوری، مراقبت‌های بهداشتی و تفریحات لذت‌بخش است. با این حال، افراد موفق می‌دانند که موفقیت مالی فقط یکی از جنبه‌های موفقیت کلی در زندگی است. به عنوان مثال، یکی از استراتژی‌های ضعیفی که متأسفانه اکثر افراد جامعه در مسیر رسیدن به ثروت دنبال می‌کنند این است که در هنگام پیگری مسیر رسیدن به موفقیت در حوزه‌ی مالی سلامت و بهداشت خود را نادیده می‌گیرند.

نکته : اهداف شخصی خود را بررسی کنید و ببینید که آیا بین اهداف مالی، اهداف شغلی، اهداف خانوادگی و سایر حوزه‌ها و فعالیت‌های زندگی‌تان تعادل وجود دارد یا نه.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر


نوشتن دیدگاه

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]


تمام حقوق این سایت برای پیام نگار : مرجع کسب وکار ایران محفوظ است. و نسخه برداری از آن بدون قرار دادن لینک کاملا غیر اخلاقی و غیر قانونی است.